Twoje dziecko wie lepiej

23 września 2019, 

Jest takie bardzo stare i bardzo ciekawe badanie, które pokazuje, że dzieci chociaż są jeszcze małe to naprawdę często lepiej od nas dorosłych wiedzą czy są głodne, czy nie, a nawet na co mają ochotę i jakich składników pokarmowych potrzebują.

Dr Clara M. Davis w latach 30 dwudziestego wieku przeprowadziła badanie na niemowlętach w wieku od 6 do 11 miesięcy. Maluchom dostarczono 34 produkty spożywcze różnego rodzaju i pozostawiono im wolność wyboru spożywanych pokarmów. Proponowane produkty były i pochodzenia roślinnego, i zwierzęcego. Założenie było takie, że miały one dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dzieci nie dostawały żadnych przetworzonych produktów.

Wyglądało to tak, że maluchy siadały przy stole i zupełnie samodzielnie wybierały co i ile chcą zjeść. Osobom dorosłym, które im towarzyszyły nie wolno było podawać jedzenia jeśli dziecko o nie nie poprosiło lub nie pokazało palcem co chce zjeść. Nie było również komentowania, namawiania czy chwalenia za zjedzenie. Zdarzało się, że dziecko cały dzień jadło jeden wybrany przez siebie produkt, ale na przestrzeni trwania badania ich dieta była bardzo różnorodna. I co ważne, każdy maluch miał swój własny sposób odżywiania.

Takie jedzenie instynktowne, na jakie pozwolono dzieciom, przyniosło świetne rezultaty. Wszystkie uczestniczące w badaniu dzieci uzupełniły swoje niedobory i poprawiły stan zdrowia. Okazuje się na podstawie tego badania, że maluchy już od początku rozszerzania diety umieją dobrze zbilansować swoja dietę. Oczywiście jeśli im to umożliwimy podając różne wartościowe produkty.

Na koniec jeszcze ważna informacja, że oczywiście powinniśmy mieć zaufanie do naszych dzieci, ale jednocześnie czuwać nad karmieniem i kontrolować sytuację. Zdrowe dzieci, które prawidłowo się rozwijają będą jadły tyle, ile potrzebują. Są jednak pewne sytuacje, kiedy dziecko traci apetyt (np. w przypadku anemii czy alergii pokarmowej) albo od samego początku rozszerzania diety ma problemy z pokarmami stałymi i wówczas potrzebna jest pomoc specjalisty.

Całe badanie znajdziecie tutaj
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1626509/