Słońca coraz mniej, czas na witaminę D

30 września 2019, 

Niedawno pisałam o tym, że małe dzieci powinny suplementować witaminę D (tutaj). A wiecie co? Nie tylko one powinny to robić, ale i my wszyscy.
Często jest tak, że jako rodzice suplementujemy dzieci, ale zapominamy o sobie. Problem z niedoborami witaminy D jest całkiem powszechny. Polskie Towarzystwo Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej podaje, że w Polsce niedobory witaminy D (różnego stopnia) dotyczą aż 90% osób.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D pomaga zapobiegać wielu chorobom i wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Taka super moc może być bardzo korzystna w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.
Jakie są zalecenia?

W okresie wiosenno-letnim, kiedy zachodzi synteza skórna, suplementacja uzależniona jest od to od tego czy wystawiamy się na słońce, czy nie. Natomiast od września do kwietnia wszyscy łykamy witaminę D.

• Dawka dla osób dorosłych wynosi 800-2000 IU/ dobę – wysokość zależy od takich czynników jak wiek, masa ciała, dieta czy styl życia.
• Osoby starsze (powyżej 65 r.ż.) powinny witaminę D suplementować przez cały rok, ze względu na niewystarczającą syntezę skórną
• U osób otyłych zapotrzebowanie jest większe, dlatego w zależności od stopnia otyłości dawka witaminy D wynosi 1600-4000 IU/dobę (suplementacja całoroczna)
• Dawka dla pracujących na nocnych zmianach i osób ciemnoskórych wynosi 1000-2000 IU/ dobę
• Kobietom będącym w ciąży i karmiącym piersią zaleca się zbadanie poziomu witaminy D (25(OH)D) i dobranie suplementacji, która pozwoli na utrzymanie jej na poziomie >30-50ng/ml. W przypadku niewykonania takich badań rekomendowana jest suplementacja 2000IU witaminy D/ dobę przez cały okres trwania ciąży i laktacji.

Pamiętajcie, że witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, więc powinniśmy przyjmować ją wraz z posiłkiem, który ten tłuszcz zawiera. Czyli z jajkiem, awokado, orzechami, oliwą, mięsem, rybą czy tłustym nabiałem.

Źródła:

Rusinska A., Pludowski P., Walczak M., Borszewska-Kornacka M. K., Bossowski A., Chlebna-Sokol D., et al. (2018). Vitamin D supplementation guidelines for general population and groups at risk of vitamin d deficiency in poland-recommendations of the polish society of pediatric endocrinology and diabetes and the expert panel with participation of national specialist consultants and representatives of scientific societies-2018 update. Front. Endocrinol. 9:246. 10.3389/fendo.2018.00246

Normy żywienia dla populacji Polski, M. Jarosz, 2017